A prurigo nodularis egy krónikus bőrbetegség, amelyben erősen viszkető, megvastagodott bőrcsomók jelennek meg a testen. Ezek a csomók általában a karokon, lábakon, háton vagy mellkason alakulnak ki – ott, ahol a beteg sokat vakarja a bőrét. Ez a viszketés-gyulladás-vakarás ördögi köre: minél többet vakar valaki, annál rosszabb lesz a bőr állapota.
Kemény, kiemelkedő csomók a bőrön, amit sokszor éjjel is zavaró erős, állandó viszketés kísér. A vakarás miatt a csomók gyakran megsérülnek, kisebesednek. A bőr lehet piros, barnás vagy heges. Idővel, kezelés nélkül egyre több csomó jelenhet meg. A viszketés miatt az életminőség jelentősen romolhat (alvászavar, feszültség, szorongás).
A diagnózis főként bőrgyógyászati vizsgálaton alapul. Az orvos megvizsgálja a bőrelváltozásokat, rákérdez a tünetek időtartamára és intenzitására, majd kikérdezi a beteg kórtörténetét, pl. van-e valamilyen alapbetegség (pl. allergia, cukorbetegség, májprobléma). Bizonyos esetekben bőrbiopsziát is javasolhat – ez egy kis bőrminta laboratóriumi vizsgálata.
A prurigo nodularis kezelése összetett, és gyakran több módszer kombinációjára van szükség. 1. Viszketéscsillapítás: Gyógyszerek (pl. antihisztaminok, helyi érzéstelenítők); hűsítő krémek, kenőcsök; kortikoszteroid tartalmú készítmények. 2. Gyulladáscsökkentés: Helyi vagy szájon át szedhető gyulladáscsökkentők; immunmoduláns kezelések, ha más nem hat. 3. Új terápiás lehetőségek: Biológiai terápiák: célzott gyógyszerek, amelyek az immunrendszer egy-egy pontját befolyásolják. Ezeket bőrgyógyász szakorvos javasolhatja, különösen súlyosabb esetekben. 4. Kiváltó okok kezelése: Alapbetegségek (pl. májbetegség, allergia) rendezése; stresszkezelés, pszichés támogatás, ha szükséges. Fontos tudni: A betegség nem fertőző, viszont kezelés nélkül nem javul, sőt, tovább súlyosbodhat.
Kérjük, az utolsó ambuláns lapját hozza magával.