A cukorbetegség az egyik leggyakoribb anyagcsere-betegség, mely megemelkedett vércukorszintet eredményez. Több típusa ismert, ezek közül a leggyakoribb az 1-es illetve a 2-es típus. A 2-es típus felnőtt korban, általában elhízott, keveset mozgó személyeknél lép fel, melynek oka az inzulin rezisztencia kialakulása, vagyis érzéketlenné válnak a hormon iránt. Inzulin hatás hiányában a sejtjeink a vérből nem képesek felvenni a cukrot, így éheznek. A megemelkedett vércukorszint pedig káros hatással van a szövetekre.
A 2-es típusú diabétesz hátterében inzulinrezisztencia áll, ami azt jelenti, hogy a szervezet ugyan termel inzulint (ellentétben az 1-es típussal), de a sejtek nem reagálnak rá megfelelően. Emiatt a vércukorszint magas marad, a hasnyálmirigy pedig egyre több inzulint próbál termelni, míg végül kimerülhet. A leggyakoribb okok: túlsúly – különösen a hasi zsír (ez a „sörhas” típus), mert gyulladásos folyamatokat indíthat be a szervezetben, ami rontja az inzulin hatását -, mozgáshiány, nem megfelelő étrend, genetikai hajlam, életkor, stressz.
A diabétesz kezelésének 3 alappillére van. Az első a diéta, és testmozgás, második lépcsőnek alkalmazhatunk szájon át szedhető antidiabetikus gyógyszereket, harmadjára nem marad más, mint kívülről pótolni az inzulin hormont. A 2-es típusú diabetesznél a legfontosabb talán a megfelelő diéta, és testmozgás, ezek mellett segítségünkre vannak az orális antidiabetikumok. Inzulin csak legvégső esetben választandó.
Rendelőnkben most olyan 2-es típusú cukorbetegeknek tudunk segítséget nyújtani, akik súlyos szív-érrendszeri eseményen estek át.
40 év feletti életkor
diagnosztizált 2-es típusú diabétesz
súlyos szív-érrendszeri esemény (pl. infarktus, stroke, stb.)
Kérjük, az utolsó ambuláns lapját hozza magával.