A szívelégtelenség a szív pumpafunkciójának károsodása következtében létrejövő klinikai szindróma. A szívelégtelenség mértékét az ejekciós frakció (EF) értéke adja meg, mely azt mutatja meg, hogy a szív működése során milyen hatásosan képes a keringést fenntartani. A szívelégtelenség kialakulhat akutan, vagy lassan progrediálva krónikusan. A legjellemzőbb tünetek a nyugalomban, vagy fizikai terhelés során jelentkező légszomj, kimerültség, lábdagadás, szapora pulzus, szívdobogás érzés, köhögés. Hazánkban sajnos rendkívül sok ember érintett a betegségben, éppen ezért nagyon fontos a megfelelő terápia megválasztása.
Szívelégtelenség kialakulhat akutan a szívizmot ért káros hatások következtében (infarktus, gyulladás, metabolikus okok, aritmia) , vagy krónikusan (magas vérnyomás). A tünetek mindkét esetben hasonlóak, csupán kialakulásuk időtartamában van eltérés, illetve általában az akutan kialakuló szívelégtelenség riasztóbb, súlyosabb tüneteket mutat. Klinikailag három formát különítünk el, attól függően, hogy az EF-értéke milyen. Normálisan az EF 50-75% közé esik. Amennyiben az EF csökken, úgy szívelégtelenségről beszélünk csökkent ejekciós frakcióval, ezen felül az EF lehet emelkedett, vagy normális tartományban is, a szívelégtelenség tünetei mellett. Régebben a szívelégtelenséget diasztolés, és szisztolés típusra osztották fel. Diasztolés esetben a szív nem megfelelően telítődik vérrel, így eleve kevesebb vérmennyiséget tud tovább pumpálni, míg szisztolés esetben maga a pumpafunkció károsodik.
A legjellemzőbb tünetek a nyugalomban, vagy fizikai terhelés során jelentkező légszomj, kimerültség, lábdagadás, szapora pulzus, szívdobogás érzés, köhögés mely fekve rosszabbodik. Gyakran alakul ki tüdővizenyő, alsó végtagi vizesedés, mely főleg éjszaka ürül ki a testből, így gyakori éjszaka vizelést eredményez. A beteg fizikai aktivitása, és a jelentkező tünetek súlyossága alapján a betegség stádiumokba sorolható. (NYHA-stádiumok)
A diagnózis az előbb felsorolt típusos tünetek, fizikális leletek, és a kardiális funkció romlását igazoló objektív vizsgálati eredmények meglétén alapul. Fizikális vizsgálat után EKG elvégzése javalt. Ezután szívultrahang vizsgálatot szoktak végezni, melyen mérhető többek között az EF is. Elengedhetetlen a laborvizsgálat végzése, melyen szívelégtelenség specifikus markereket néznek. (pl: NT-ProBNP) Ezeken felül az etiológia tisztázására segítségünkre lehet az MRI, illetve akár a CT, SPECT is.
A szívelégtelenség kezelésének a célja a tünetek enyhítése, valamint az életminőség javítása. Jelenleg négy kezelési lehetőség közül választhatunk.
Az első terápiás lehetőség az életmód megváltoztatásán alapul. Fontos a dohányzás abbahagyása, rendszeres testmozgás végzése, alkoholfogyasztás mérséklése. Gyógyszerek közül számtalan lehetőség közül választhatunk, habár bizonyítottan csak a csökkent ejekciós frakcióval rendelkező betegeken segítenek igazán. Beültethető eszközöket alkalmaznak olyan esetekben, amikor a szívelégtelenséget szívritmus problémák okozzák, vagy kialakulásuknak veszélye nagy. Ilyen eszközök lehetnek implantálható kardioverter defibrillátor, vagy pacemaker is. Végül, ha a szívelégtelenség végstádiumába érkezett előfordulhat, hogy csak a szívátültetés nyújt segítséget.